Roboty sprzątające stają się coraz popularniejsze. Dzięki nim nie tylko oszczędzamy czas i energię, ale również możemy cieszyć się stale czystą podłogą, bez kurzu, sierści zwierząt, co jest wyjątkowo ważne zwłaszcza dla alergików. Wybór robotów odkurzających jest obecnie bardzo duży – czym się kierować?

Jakie są najważniejsze cechy robota sprzątającego?

Decydując się na zakup robota odkurzającego koniecznie należy kierować się parametrami jak:

  • pojemność akumulatora,
  • czas ładowania,
  • pojemność pojemnika na śmieci,
  • moc silnika,
  • czujniki ruchu,
  • zastosowanie i warunki w domu,
  • sterowanie i planowanie

Pojemność akumulatora

Wybierając robota sprzątającego warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora, jednak oprócz tej informacji koniecznie należy sprawdzić czas pracy na jednym ładowaniu. Bardzo często nawet dużej pojemności akumulatory nie są w stanie zapewnić odpowiedniego posprzątania mieszkania bez przerwy na ładowanie. Szukajmy produktów cechujących się czasem pracy na jednym ładowaniu wynoszącym powyżej 60 minut. 120 minut jest bardzo dobrym wynikiem.

Czas ładowania akumulatora

Zbyt długie ładowanie akumulatora może sprawić, że zaplanowany przez nas harmonogram sprzątań nie będzie mógł zostać wykonany. Niektóre modele ładują się zaledwie w 2 godziny, inne potrzebują nawet 6 -7 godzin. Czas ładowania w ogromnym stopniu zależy od jakości akumulatora oraz jego pojemności. Jeśli mamy naprawdę dużą powierzchnię sprzątania, będzie to bardzo istotny czynnik do brania pod uwagę.

Pojemność pojemnika

Regularnie działający robot szybko będzie zapełniał swój pojemnik, a nam zależy na tym, aby nie musieć często wymieniać jego zawartości. Unikajmy produktów z pojemnikami, których pojemność wynosi mniej niż 0,5l. Optymalne będą wielkości oscylujące w granicach 0,75l – powyżej tej wartości możemy być pewni z satysfakcji.

Moc silnika

Moc silnika warto dobrać do własnych potrzeb. Jeśli posiadamy zwierzęta domowe lub mamy grube dywany koniecznie wybierzmy produkt umożliwiający zwiększenie mocy ssania. Jeśli przeglądając oferty, znajdziemy produkt posiadający moc 35W możemy być pewni, że będziemy zadowoleni z efektów jego użytkowania.

Wyposażenie w czujniki

Dzięki czujnikom robot odkurzający nie wjeżdża w ściany, nie spada ze schodów i sprawnie omija przeszkody na swojej drodze. Warto szukać odkurzaczy z jak największą ilością czujników – w ten sposób zyskamy pewność, że nasze meble, a także samo urządzenie, nie ucierpią podczas pracy robota.

Zastosowanie i warunki w domu

Bardzo ważne jest również to, czy mamy w domu dzieci, zwierzęta, dywany czy może odkurzacz będzie tylko jeździł po panelach lub po kafelkach. Nie bez znaczenia jest też obecność w domu alergików. Trzeba to wziąć pod uwagę podczas wyboru, ponieważ dla każdej z tych opcji istotne będą inne funkcje. Na przykład przy dywanach będzie to moc ssania a przy alergikach odpowiednie filtry HEPA.

Sterowanie i planowanie

Jeśli jesteśmy technologicznymi geekami, to przy wyborze robota odkurzającego zwróćmy uwagę na obsługę urządzenia przez aplikację (niektóre są sterowane wyłącznie pilotem, a i nie wszystkie) – czy jest ona intuicyjna, czy można dzięki niej obsługiwać robota zdalnie itp. Istotne również jest to, czy za pomocą tej technologii możemy odpowiednio zaplanować pracę odkurzacza, na przykład wtedy, gdy nie będzie nas w domu. Nowoczesne roboty umożliwiają rozpisanie szczegółowego harmonogramu pracy, np. na dni tygodnia o jednej porze, a weekend o innej.

Posiadanie robota sprzątającego jest świetnym rozwiązaniem dla zabieganych osób, a także dla każdego, kto nie przepada za domowymi obowiązkami. Wybierając urządzenie, warto poświęcić więcej czasu na zapoznanie się z poszczególnymi parametrami, tak aby mieć pewność, że wybrany ostatecznie produkt będzie spełniał wszelkie nasze oczekiwania.