Coraz więcej osób, zwłaszcza w miastach, cierpi na alergie. Są one obecnie zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Alergie wziewne to szczególnie trudna grupa tej choroby. Osoby na nią cierpiące nie są bowiem w stanie całkowicie odciąć się od drażniących alergenów, takich jak pyłki roślin czy roztocza kurzu, ponieważ te drobne elementy z łatwością są przenoszone w powietrzu na bardzo duże odległości, lub po prostu wytwarzają się w mieszkaniach, jak w przypadku roztoczy. Odpowiedzią na te problemy może być robot odkurzający dla alergików. Działa on samodzielnie i jest wyposażony w najnowsze technologie czyszczenia, które są przyjazne alergikom. Przeczytaj więc jakie funkcje powinien mieć taki robot odkurzający i poznaj przykładowe modele.

Filtr HEPA podstawową funkcją odkurzacza antyalergicznego

Najprostszą i najefektywniejszą funkcją robotów odkurzających filtry HEPA. Nazwa to skrót angielskiej nazwy filtra: High Efficiency Particulate Air Filter. Filtr HEPA działa poprzez fizyczne zatrzymywanie cząsteczek i drobnoustrojów na powierzchni filtra. Filtry to części wymienne, które należy zmieniać co jakiś czas, aby zachowywać ich efektywność. Istnieją różne klasy jakości filtrów. Dla alergików optymalne są te od HEPA 13. Pochłaniają one bowiem 99,97 proc. cząsteczek, nie mniejszych niż 0,3 mikrona. Istnieją również lepsze filtru klasy ULPA, czyli filtry absolutne.

Funkcja czyszczenia na mokro (mopowanie)

Funkcję mopowania ma obecnie coraz więcej robotów odkurzających. Jest ona przydatna przy walce z alergią, zwłaszcza wziewną. Opcja ta pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie powierzchni, do której mogą przyczepiać się cząsteczki alergenu. Zazwyczaj nie da się ich usunąć za pomocą ssania, natomiast czyszczenie na mokro sobie z nimi poradzi.

Z tej funkcji będą szczególnie cieszyć się alergicy, gdyż sprzątanie domu przy alergii wziewnej jest bardzo nieprzyjemne i niezdrowe a czasem w zasadzie niemożliwe. Robot odkurzający z funkcją mopowania odciąża nas od tego przykrego obowiązku i wykonuje swoją pracę dużo staranniej niż mop ręczny czy klasyczny odkurzacz.

Szczotki zbierające sierść

Czasem najnowocześniejszy robot odkurzający może nie mieć możliwości zbierania sierści zwierząt. Gdy się jest na nią uczulony, decydując się na zakup odkurzacza, należy dokładnie sprawdzić tę funkcję. Niektóre roboty odkurzające są bowiem skonstruowane tak, aby zbierać jedynie najdrobniejsze zanieczyszczenia, a nie radzą sobie z sierścią. Warto również zadbać o odpowiednią wielkość pojemnika gromadzącego bród i łatwość jego opróżniania i oczyszczania.

Jeśli robot nie będzie posiadał odpowiednich przymiotów do zbierania sierści, będzie się zatykał, a w konsekwencji może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu.

Lampa UV dezynfekująca powierzchnię

Najnowocześniejsze roboty odkurzające posiadają lampy UV. Jest to stosunkowo nowa funkcja, o której niewiele osób wie, jednak dla alergików może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem w utrzymaniu sterylnych warunków. Lampy te za pomocą mechanizmu bakteriobójczego skutecznie oczyszczają każdą przestrzeń. Dzieje się to przez absorbowanie przez kwasy nukleinowe oraz białka energii promieniowania UV-C, które wzbudzając reakcje chemiczne, w jądrach zabija mikroorganizmy.

Ten sposób czyszczenia poradzi sobie z bakteriami, wirusami, pleśnią, grzybami oraz innymi drobnoustrojami. Jest technologią od lat stosowaną wszędzie tam, gdzie sterylne warunki są podstawą, czyli w placówkach medycznych. Obecnie ta technologia, dzięki nowoczesnym robotom odkurzającym przechodzi do codziennego funkcjonowania w naszych domach.

 

Przykładowe roboty sprzątające dla alergików

  • Tesla RoboStar T30 to bardzo nowoczesne urządzenie sprzątające, które ma funkcję zbierania sierści, wmontowany filtr HEPA oraz możliwość czyszczenia na mokro.
  • RoboJet Air PRO oprócz podstawowych dla alergików filtrów, posiada lampy UV, które dezynfekują powierzchnię. Będzie więc niezastąpiony przy najsilniejszych alergiach.
  • Ecovacs Slim 2 będzie odpowiedni do czyszczenia powierzchni trudno dostępnych, pod meblami, które często gromadzą duże ilości kurzu i sprzyjają uaktywnianiu się reakcji alergicznych. Robot ten jest niezwykle mały, dlatego z jego pomocą umyjesz opisywane miejsca.

Przy lżejszych alergiach wystarczy zakupić robota odkurzającego z opcją zbierania sierści oraz filtrem HEPA. Gdy alergia jest bardzo silna, jedynym ratunkiem będzie lampa UV. Pamiętaj, że posiadanie robota odkurzającego, nie zwalnia z podejmowania innych czynności sprzątających, ponieważ robot działa jedynie na podłodze, a kurz i inne alergeny gromadzą się również w innych miejscach.

Kup najtaniej