Jeśli chcemy kupić robot do odkurzania, musimy wziąć pod uwagę charakterystykę naszego mieszkania. Niektóre modele, mimo że bardzo dobrze radzą sobie ze sprzątaniem podłóg, nie zawsze odkurzą dywan czy wykładzinę. Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech robota.
Co jest najważniejsze?
Poniżej znajdziesz najważniejsze rzeczy, które pozwolą Ci wybrać najlepszy robot odkurzający do dywanów:
Moc
Im większa moc, tym lepiej poradzi sobie z dywanami, to akurat jasne. Ale co specjalnego oferują nam producenci? Świetnie sprawdzi się specjalny tryb większej mocy, który aktywuje się automatycznie, gdy robot wyczuje pod sobą inną powierzchnię – gdy z podłogi wjedzie na dywan lub wykładzinę. Taką funkcję ma najnowszy iRobot Roomba 980 – Carpet Boost. Odkurzacz, będąc na twardej podłodze oszczędza zużycie energii, natomiast wjeżdżając na dywan czy wykładzinę włącza pełną moc. Również Xiaomi MiRobot drugiej generacji – Roborock S50 – posiada podobną funkcję (a kosztuje znacznie mniej!) i zwiększa siłę ssania na powierzchniach miękkich. Jest to bardzo dobra alternatywa do najnowszej i najdroższej jednocześnie Roomby.
Szczotki
Z czyszczeniem dywanów nie poradzą sobie najlepiej roboty bez turboszczotek – na przykład iLife V5. Turboszczotka to must-have robota przeznaczonego do sprzątania dywanu. Występują dwa typy szczotek: gumowa i z włosia. Lepszym wyborem do odkurzania dywanów są szczotki z włosia, natomiast do sierści i włosów sprawdzą się te gumowe, w które dużo rzadziej się wplątują. Roboty odkurzające tylko za pomocą turbiny (bez szczotek czy rolek) nie wysprzątają miękkich powierzchni. W robotach Roomba serii 800 i 900 znajdziemy specjalnie profilowane gumowe wałki AeroForce, dzięki którym siła ssania jest większa i skuteczniej wysysają one brud z dywanów. Ściąganie z nich zaplątanych zanieczyszczeń jest też prostsze i szybsze niż w przypadku szczotek.
Koła
Aby robot do odkurzania wjechał na dywan musi mieć odpowiednio duże kółka. Często odkurzacz po pierwszej nieudanej próbie cofa się i „bierze rozpęd”, co pozwala mu dostać się na dywan. Z pewnością poradzi sobie Samsung Powerbot VR9000, który ma jedne z największych kół u dostępnych na rynku robotów. Roomba serii 8, mimo dobrej mocy, nie da rady wjechać na dywan z powodu za małych kółek.
Sierść zwierząt
Jeśli w domu mamy zwierzęta, to do usuwania ich sierści bardzo dobrze sprawdzi się Ecovacs Robotics Deebot Slim różnych generacji. Posiada funkcję „ssanie bez plątania”, co dzięki bezpośredniemu ssaniu pozwoli na zbieranie włosów i sierści bez kłopotliwego wyciągania zaplątanych włosów ze szczotek. Z sierścią bardzo dobrze radzi sobie również Xiaomi MiRobot Vacuum, który dzięki dużej mocy wciąga i nie wplątuje włosów. W specjalną szczotkę „Combo” wyposażony jest robot Neato Botvac serii D Connected. Jest to jedna z największych szczotek na rynku, wykonana z włosia, idealnie sprawdza się do wyczesywania sierści.
Włosie dywanu
Do dywanów z krótkim, zbitym włosiem, bardzo dobrym wyborem będzie niedrogi, chiński produkt marki iLife Robot A4S. Jednak jest on przystosowany do twardych powierzchni, więc z miękkimi dywanami już sobie nie poradzi. Dywany o długim włosiu typu „shaggy” stanowią dużą przeszkodę dla robotów – zarówno swoją wysokością, jak i materiałem. Odkurzaczom ciężko jest wjechać na wyższy dywan, a jak już to zrobią, to bardzo często albo się wplątują we włosie, albo wyłączają, bo uruchamia się mechanizm zabezpieczający przed wplątaniem kabli. Takie dywany niestety musimy odkurzać tradycyjnie.
Kolor dywanu
Wydaje się to być nieistotne, jednak roboty, które wyposażone są w funkcję rozpoznawania schodów, dywany w ciemnych kolorach traktują jak przepaść i w ogóle się do nich nie zbliżają lub przestają się ruszać. Dzieje się tak również wtedy, gdy na dywanach mamy czarne wzorki – tych miejsc nie odkurzą. W tym przypadku znowu będziemy musieli sięgnąć po tradycyjne odkurzacze. Lub zmienić dywan 🙂
To, który z robotów odkurzających wybrać do czyszczenia dywanów, zależy nie tylko od samego urządzenia, ale też od rodzaju dywanów, jakie posiadamy w domu. Im większą odkurzacz ma moc, tym lepiej, jednak przy długim włosiu dywanu istnieje duże prawdopodobieństwo, że się w nie wplącze, zamiast wyczyścić.
do dywanów mam teraz roombę e5, jest o tyle dobra, że automatycznie zwiększa moc na dywanie więc dokładnie zbiera. 🙂 i to jest lepsze niż zwykły odkurzacz
super są takie odkurzacze 😀 odkąd mam to sobie nie wyobrazam zycia w domu bez niego 😀 tyle, że ja mam z innej firmy – Mamibot
A czy ktoś ma tego typu odkurzacz i ma czarne dywany? Jak tak to jaki to dokładnie model
W viomi v2 i v3 orax xiami STYT….. zaklejasz czujniki spadania białą taśmą i atakuje czarny dywan. Uwaga – spadnie wówczas z niezabezpieczonych schodów.
Podzielam zdanie. Ja mam Cobbo CF11, ktory ma ssanie 2500pa i dywan jest super wyczyszczony
ja korzystam z Moneuala i jestem bardzo zadowolony. polecam również
Od miesiąca mam iRobota 965. Może i sprząta dobrze w nieskomplikowanych pomieszczeniach ale gdy są fotele, krzesła, stół i ława oraz grubsze dywany, to nie ma cyklu żeby miał prace bez problemu. Albo nie Bożena dywan wjechać albo zaklinuje się pod kanapą. Poza tym obserwując jego prace często powtarza niektóre obszary które są wyjątkowo czyste. Gubi się i nie pamięta przeszkód np. choinki uderzając za każdym razem stracą igły. Moje zadowolenie słabe.
tak czytam i chce powiedziec ze mam robota, ktory odkurza czarne dywany Cobbo pro27 + ze stacja samoopróżniająca
iRobot Roombs 671 staje na czarnym dywanie i wymaga naszej interwencji – przestawienia.
Xiaomi mi robot z mopem nie ma szans żeby odkurzył czarny dywan. Zaczyna głupieć i się wyłącza.
U mnie to samo nie odkurza czarno białego dywanu xiaomi vacuum mop pro
Ja mam np u siebie roborock s7 i nie jestem zupełnie zadowolony
No na pewno na dywany nie nadaje się Viomi v3. Mam od roku chyba i muszę dywan zdejmować bo ani nie może wjechać ani go dobrze odkurzyć bo się zaplątuje dywan włoskowaty jak coś
Wiele osób wybierając robota myśli o jego funkcjonalnościach, ale nie zastanawia się, czy łatwo będzie go schować w domu lub mieszkaniu. W domach urządzonych w stylu minimalistycznym czy skandynawskim, gdzie dominują jasne kolory i proste formy, robot odkurzający z futurystycznym wyglądem i jaśniejszym odcieniem będzie pasował znacznie lepiej. Jest to szczególnie ważne w otwartych przestrzeniach, jak kuchnia połączona z salonem, gdzie urządzenie będzie często widoczne. Niektóre modele są na tyle estetyczne, że mogą stać się elementem dekoracyjnym, np. w nowoczesnym wnętrzu. Jeśli mówimy o mieszkania z meblami w stylu retro czy vintage, warto zwrócić uwagę na modele o okrągłych kształtach i klasycznych barwach, które harmonizują z takim wystrojem. To dodatkowy element, który można wziąć pod uwagę, jeżeli zależy nam na spójności wnętrza, nie tylko na funkcjonalności urządzenia. Oczywiście, ważne są wszystkie wymienione przez ciebie cechy jak moc czy rodzaj szczotek, ale harmonia z wnętrzem też ma swoją wartość.