Świeżo upieczeni rodzice mają na głowie mnóstwo rzeczy, od opieki nad dzieckiem, przez pracę, aż po utrzymanie porządku w domu. Nie da się ukryć, że odkurzanie jest niemalże niemożliwe z małym dzieckiem na rękach, a nawet gdy już zaśnie, to głośny dźwięk urządzenia szybko je rozbudzi. A gdyby tak móc włączyć odkurzacz i wyjść na spacer? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze robota odkurzającego, gdy masz małe dzieci.

Głośność

Przede wszystkim, odkurzacz musi być cichy. Warczące odgłosy urządzenia mogą przeszkadzać bawiącemu się dziecku, denerwować je i doprowadzić do płaczu – a tego nie chcemy. Ponadto, cichy pomocnik pozwoli na chwilę odpoczynku, gdy uda się położyć dziecko spać. Rodzic ma wtedy chwilę dla siebie, a odkurzanie „zrobi się samo”. Niemniej jednak należy pamiętać, że ciche urządzenia mają słabszą moc. Nie jest to aż tak duży problem, bo niektóre modele „widzą” pozostałości brudu na podłodze (technologia Dirt Detect) i jeżdżą po tej samej powierzchni kilkukrotnie do momentu pełnego wyczyszczenia. Za ciche modele uchodzą:

  • Haier XSchuai T370
  • RoboJet Duel
  • iLife A4, V5 Pro, V7 czy A8

Dużo głośniejsze od iLife są Roomby i Xiaomi, jednak mają większą moc ssącą – coś za coś.

Filtry HEPA

Bardzo ważnym elementem przy wyborze robota odkurzającego jest obecność filtrów HEPA, które dzięki temu, że są odpowiednie dla alergików, z ogromną dokładnością wciągają kurz i zabrudzenia. W związku z tym, nie trzeba martwić się o odpowiednią czystość. Przykładem tu może być Robojet Air AH-157, jeden z tańszych robotów, zaskakujących bogatym wyposażeniem. Posiada lampę UV i filtry HEPA, które sprawią, że jakość sprzątania zadowoli nawet największych czyściochów. Inne modele również posiadające filtr HEPA to m.in:

  • Moneual ME 770 Style
  • iRoboty Roomba serii 8 i 9,
  • iLife A4 oraz V5 Pro

iLife V7, mimo, że jest to nowy model, nie posiada filtrów HEPA.

Turboszczotki

Robot wyposażony w turboszczotkę pozwoli na jeszcze dokładniejsze sprzątanie, co szczególnie przydaje się przy małych dzieciach. Wciągnie nawet najmniejsze okruchy (na przykład po biszkoptach czy wafelkach), produkty sypkie (mąka, cukier), kurz i włosy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że bawiące się na podłodze dziecko nie weźmie do buzi brudnego kawałka ciastka, które mu spadło godzinę wcześniej. Dobrze sprawdzi się tu iLife V7, który posiada turboszczotkę w kształcie litery V. Jest ona łatwo wyjmowana, więc szybko możemy pozbyć się zaplątanych w nią włosów. Również modele iLife A4, A4S i A6 wyposażone są w turboszczotkę. Marka iLife to świetna i przede wszystkim dużo tańsza alternatywa dla Roomby – podobnie jak Xiaomi Mi Robot, które to modele również posiadają dobrej jakości turboszczotki.

Przedstawiliśmy Ci trzy najważniejsze według nas aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie robota odkurzającego. Jeśli masz małe dzieci, to z większą uwagą dbasz o czystość. Taki robot znacznie ułatwi Ci pracę i pozwoli zaoszczędzić chwilę czasu. Na rynku znajdziesz wiele modeli, zarówno droższych, jak i tańszych, które mimo gorszej renomy w pełni spełnią Twoje oczekiwania.