Odkurzanie mieszkania jest jednym z najmniej lubianych obowiązków domowych. Obecnie jednak technologia może skutecznie odciążyć nas z konieczności spędzania czasu z odkurzaczem. Automatyczne roboty sprzątające wykonają pracę za nas, nawet w nocy lub gdy będziemy w pracy. Wśród najpopularniejszych marek wybijają się produkty Xiaomi oraz iRobot. Który producent zagwarantuje nam większą satysfakcję?

Xiaomi – inteligentne sprzątanie

Produkty Xiaomi wyróżniają się na tle konkurencji nie tylko atrakcyjnymi cenami, ale również doskonałą specyfikacją robotów. Już pierwszy wypuszczony na rynek model robota sprzątającego od Xiaomi to niezwykle udany debiut. Xiaomi Mi Robot mimo upływu lat wciąż cieszy się ogromną popularnością, głównie za sprawą nieawaryjności, niskiej ceny, która obecnie oscyluje w granicach 1000zł oraz przede wszystkim efektywnego sprzątania. Obecnie niemal każdy produkt marki Xiaomi wyposażony jest w możliwość sterowania aplikacją po przyłączeniu do WiFi – w ten sposób możemy ustawiać i śledzić pracę robota w dowolnym momencie w ciągu dnia.

Wśród cieszących się największym zainteresowaniem modeli znajdują się:

Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner

Robot ten dzięki wyposażeniu w najwyższej jakości japoński silnik NIDEC, może przetworzyć do 0,67 m3 powietrza na minutę z prędkością do 1800 Pa. Akumulator litowo-jonowy 5200 mAh pozwala utrzymać robota w ruchu do 2,5 godziny, po czym odkurzacz samodzielnie powraca do stacji ładującej celem naładowania baterii.

Xiaomi Mijia Roborock Vacuum Cleaner 2

Urządzenie łączy w sobie dwie funkcje, które pozwolą najpierw zamiatać podłogę, a później umyć, jak przy pomocy klasycznego mopa. Dodatkowo dzięki wbudowanemu zbiornikowi bionicznemu urządzenie może wchłonąć wodę i zapewnić skuteczne czyszczenie oczyszczenie najtrudniej dostępnych zakamarków.

XIAOMI Roborock to wysoce inteligentne domowe urządzenie czyszczące z 12 różnymi czujnikami. Trzy procesory śledzą jego ruch w czasie rzeczywistym i obliczają dane za pomocą algorytmu symulacji i lokalizacji, dzięki czemu urządzenie sprawnie wyznaczenia układu mieszkania i określenia najlepszej trasy sprzątania.

iRobot – popularny robot

IRoboty zasłynęły z serii Roomba, o której słyszał niemal każdy. Mimo nieco wyższych cen w porównaniu do produktów Xiaomi, produkty tej marki z pewnością zaliczają się do dobrej inwestycji. Niemal wszystkie modele wyróżniają się na tle konkurencji niezwykłą dokładnością sprzątania, również w przypadku grubszych dywanów. Zadowoleni będą również posiadacze zwierząt gubiących sierść. Marka IRobot jako jedna z pierwszych wprowadziła możliwość ustawienia w swoim domu wirtualnej ściany, która będzie dzieliła przestrzeń wskazując urządzeniu jak jeździć.

Wśród cieszących się największym zainteresowaniem modeli znajdują się:

iRobot Roomba 896

Odkurzacz doskonale radzi sobie z przeszkodami dzięki posiadaniu systemu czujników DirtDetect 2 – są to czujniki akustyczne i czujniki podczerwieni, których zadaniem jest lokalizowanie obszarów najbardziej zabrudzonych.

iRobot Roomba 966

Robot wyróżnia się rozbudowaną aplikacją mobilną za pomocą, której można wygodnie tworzyć zarówno proste, jak i złożone harmonogramy pracy. Zapewnia również bardzo dobrą efektywnością sprzątania.

iRobot Roomba 695

Robot wyposażony jest w funkcję wirtualnej ściany, tryb pierścienia, dzięki którym jego funkcjonowanie pozostaje na najwyższym poziomie. Dodatkowo niski profil pozwala robotowi czyścić pod większością mebli.

IRobot czy Xiaomi – co wybrać?

Wybór między produktami dwóch bardzo dobrych marek jest trudny. Produkty Xiaomi wyróżniają się dokładnością i efektywnym planowaniem jazdy, na co wpływają umieszczone czujniki. Produkty iRobot, mimo wyższej ceny są w stanie wyczyścić najtrudniej dostępne miejsca w domu. IRobot oferuje nieco droższe roboty, jednak wśród szerokiej gamy ofert każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego budżetu. W przypadku produktów Xiaomi ceny są niższe, a proste urządzenia możemy zakupić już od 900 zł.

Decydując się na zakup robota odkurzającego koniecznie należy kierować się specyfikacjami dobranymi do indywidualnych preferencji. Posiadacze zwierząt powinni wybierać modele ciche, w których można łatwo zwiększyć moc i wyczyścić dywan z sierści. Osoby, które będą korzystały z urządzenia wyjątkowo często powinny szukać produktu nieawaryjnego, który mimo intensywnej eksploatacji będzie sprawnie funkcjonował.