Roboty odkurzające podbiły serca ludzi na całym świecie. Swoje miejsce znalazły nie tylko u nowoczesnych rodzin, ale też u tych tradycyjnych, których członkowie chcą ułatwić sobie życie i zaoszczędzić czas. Modeli automatycznych odkurzaczy na rynku jest wiele, ale większości z nas kojarzą się one tylko z marką iRobot. Jednak roboty odkurzające to nie tylko Roomba! Sprawdź, co jeszcze ciekawego możesz znaleźć.

 

Skąd fenomen Roomby?

Marka iRobot to firma, która jako pierwsza wprowadziła na rynek automatyczne odkurzacze – właśnie Roomba – w 2002 roku. Specjalizują się w produkcji robotów sprzątających, ale w swojej historii mają również roboty do badania przestrzeni kosmicznej, do wykrywania i eliminowania min, roboty morskie czy taktyczne używane przez amerykańskich żołnierzy i przez Stowarzyszenie National Geographic. Fenomen wydaje się więc być jasny – przedsiębiorstwo z długoletnią tradycją, godne zaufania, prekursorzy w tej dziedzinie. Jednak na rynku istnieją też inne firmy oferujące dobrej jakości odkurzacze w bardzo konkurencyjnych cenach.

Znane marki

Roboty odkurzające sprzedawane są również przez czołowych producentów z branży elektronicznej. Oferują je Samsung, Philips, Electrolux, Sencor czy Ariete – znane marki oferujące zarówno małe, jak i duże produkty AGD oraz artykuły z innych branż. Odkurzacze kupić można także mniej znanych, lecz specjalizujących się w szeroko pojętym AGD firm, takich jak: Severin, Adler, Camry i Hoover. Roboty Roomba, z racji swojej popularności i wysokiej pozycji konkurencyjnej, kosztują od 1300 zł do ponad 4000 zł. Inne marki oferują dużo niższe ceny, bo roboty wyżej wymienionych producentów można kupić nawet za 300 zł. Oczywiście za markę się płaci, więc im bardziej znana, tym droższa, np. Samsung, Electrolux czy Philips sprzedają roboty w cenach 1000-3000 zł, a Sencor można dostać za 300 zł.

Chińskie odkurzacze

Ogromne zagrożenie dla czołowych przedsiębiorstw z branży AGD stanowią chińskie firmy i ich odpowiedniki odkurzaczy. Najpowszechniejsze, dostępne na AliExpress i w innych chińskich sklepach internetowych, to roboty marki iLife i Xiaomi. Najnowsze modele iLife kosztują na tej platformie około 200-300$, natomiast MiRobot Xiaomi od 300 do 500$ (w zależności od generacji). Opinie użytkowników są zaskakująco dobre – bateria trzyma wystarczająco długo, jakości odkurzania nie można nic zarzucić, a ilość modeli pozwala na wybór dogodnego zarówno pod względem finansowym, jak i oczekiwań.

Chińskie odpowiedniki Roomby to bardzo dobry wybór, jeśli nie zależy nam na prestiżowej marce, a na dobrej jakości, automatycznym „pomocniku”. Wybierając robota odkurzającego, warto przeanalizować oferty nie tylko tych najbardziej znanych producentów, ale również mniej popularnych, specjalizujących się tylko w odkurzaczach, czy właśnie chińskich. Często jest to równie dobra, a dużo tańsza opcja.