Roboty sprzątające opanowały rynek AGD i zyskują coraz większe rzesze fanów. Producenci prześcigają się w kolejnych funkcjach i cechach wyróżniających najnowsze modele, aby zachęcić klientów do wyboru swojej marki. Bardzo przydatną funkcją w automatycznych odkurzaczach jest mapowanie – dowiedz się, na czym polega i który z robotów z tą funkcją wybrać.

Mapa pomieszczenia

Funkcja mapowania to nic innego, jak tworzenie przez robota wirtualnej mapy pomieszczenia. Dzięki niej, robot nie błądzi po pokoju i nie przejeżdża kilka razy przez to samo miejsce, tylko sukcesywnie sprząta każdą część i każdy zakątek. Jest to przydatne nie tylko w dużych domach, gdzie robot ma spory metraż do posprzątania, ale też w małych mieszkaniach i biurach. Co istotne, mapa tworzona jest każdorazowo – nie trzeba martwić się, że krzesło stoi w innym miejscu, lub że na podłodze stoi nowy puf – robot to zauważy i zgrabnie ominie. Odkurzacz wykorzystuje zwykle wbudowaną kamerę i czujnik radarowy lub laser, więc stworzona mapa dokładnie odwzorowuje pomieszczenie.

Które roboty mapują?

Robotów odkurzających z funkcją mapowania jest już coraz więcej, chociaż nadal dotyczy to raczej tych lepszych, najnowszych, droższych modeli. Mapę pomieszczeń tworzy na przykład model Samsung Powerbot VR20J9020UG, posiadający funkcję Visionary Mapping Plus. Wykorzystuje ona cyfrową kamerę i zintegrowane czujniki, a robot oblicza najwydatniejszą drogę sprzątania. Liderem na rynku robotów sprzątających jest ich pierwszy wykonawca – marka iRobot. Najnowszy model Roomba 980 posiada nawigację iAdapt 2.0, która pomaga znaleźć optymalną ścieżkę sprzątania. Tę funkcję oferuje również Neato Robotics DC02 Connected, wyposażony w SLAM (Simultaneous Localization and Mapping), który za pomocą lasera buduje wirtualną mapę.

Chińskie roboty nie są gorsze!

Chińscy producenci, którzy powoli opanowują rynek robotów sprzątających, wcale nie pozostają z tyłu i również tworzą modele mapujące pokoje. Liderami chińskich automatycznych pomocników są Xiaomi i iLife. Pierwsza marka sprzedaje dwa modele: MiRobot Vacuum oraz Roborock 2 i oba posiadają funkcję tworzenia mapy. Laser Distance Sensor (LDS), w który są wyposażone, skanuje okolicę dookoła w skali 360°, a 3 procesory kalkulują i budują najbardziej wydajną trasę sprzątania. Na początku roku 2018 firma iLife zaprezentowała model A8, który okazał się być odpowiedzią na wymagania klientów. Skanuje on bowiem pomieszczenia i tworzy inteligentną ścieżkę sprzątania.

Dzięki chińskim produktom, których wydajność jest porównywalna do amerykańskich i europejskich, użytkownicy mają jeszcze większy wybór, a zakup robota odkurzającego nie oznacza ogromnego uszczuplenia budżetu. Ceny są bardzo konkurencyjne, a parametry i funkcje bardzo zbliżone lub nawet takie same. Przed zakupem robota sprzątającego, warto więc zapoznać się z modelami chińskimi i porównać je, bo być może będą ciekawszym wyjściem.