Roboty odkurzające powoli przestają być nowością, a ludzie coraz chętniej sięgają po autonomiczne rozwiązania. Przekonaliśmy się, że technologia znacząco ułatwia życie, a z jej wykorzystaniem można efektywnie zarządzać sprawami domowymi. W XXI wieku czas jest na wagę złota. Pracując w pędzie, nie jestesmy w stanie wypełniać samodzielnie wszystkich obowiązków domowych. Jeżeli urządzenie może nam pomóc, to czemu nie. Witamy w epoce robotów odkurzających.

Fenomenalne roboty odkurzające

Na przestrzeni lat mogliśmy obserwować, jak rozwijają się poszczególne technologie. Jeszcze kilka lat temu robot odkurzający był wydatkiem, na który mogli sobie pozwolić zamożni ludzie. Dziś to uległo zmianie: roboty są produkowane na masową skalę, na kilku kontynentach działają różni producenci, ceny autonomicznego robota uległy obniżeniu do tego stopnia, że dziś prawie każdy może go kupić we własnym zakresie. W tym całym szaleństwie również Chińczycy, słynący z innowacyjnych technologii, doszli do głosu i obecnie oferują bardzo korzystne cenowo modele robotów odkurzających. Ich sprzęt jest produkowany masowo, po niskich kosztach, na takich samych podzespołach, lecz funkcjonalnie wypada podobnie, jak modele z renomowanej półki.

Nieustanna popularność

To co idzie w parze z chińską produkcją, to wciąż rosnąca popularność robotów odkurzających. Ci, którzy zapoznali się już z rynkiem, wiedzą co to jakość, cenią sobie funkcjonalność i są w stanie za nią płacić. Z kolei ci, którzy dopiero przymierzają się do kupna robota, często nie wierzą w jego możliwości i decydują się na tańszy model, dla samego sprawdzenia, aby w razie klęski, nie stracić za dużo. W ten sposób na rynku dostępne są różnorodne modele robotów odkurzających, praktycznie w każdym zakresie cenowym. Fenomen autonomicznych odkurzaczy jest w pełni zrozumiały. Jeżeli mamy szansę usprawnić jakiś proces, powinniśmy to robić, a ci, którzy używają robotów odkurzających, już z nich nie zrezygnują.

Robot odkurzający w domu

Jeżeli jesteśmy właścicielami domu i nie posiadamy autonomicznego sprzętu, to warto poważnie zastanowić się nad zakupem robota odkurzającego. Dlaczego to takie ważne? Oszczędność. Dom to zazwyczaj rozbudowana powierzchnia, z kilkoma pokojami, piętrem, ogrodem i tarasem. Czas, jaki trzeba poświęcić na odkurzenie i umycie w perspektywie roku, urasta do wielkiej liczby godzin. Wszystko dodatkowo potęguje obecność dzieci, które jak wiadomo, rozsiewają po domu okruszki, piach i błoto. Sprzątanie raz na tydzień to czasem za mało. Ale jak znaleźć czas na częstsze porządki przy pracy od poniedziałku do piątku? Z rozwiązaniem przychodzi robot odkurzający, który odpowiednio zaprogramowany, będzie sprzątał pod naszą nieobecność wedle uznania.

Funkcjonalne rozwiązanie autonomiczne

Dom to nie lada wyzwanie, czasem nawet piętrowe. Nowoczesne roboty odkurzające są jednak tak zaprogramowane i wymyślone, by radziły sobie samodzielnie. Rola człowieka w tym wypadku sprowadza się jedynie do opróżnienia zbiornika z brudami oraz ustawienia odpowiedniego programu. Roboty odkurzające posiadają specjalne czujniki zderzaka i wysokości, dzięki którym robot nie obija ścian, sprząta pod meblami i przy krawędziach, a także nie spadnie ze schodów, co jest częstym problemem w przypadku domu rodzinnego. Takie funkcje posiadają np.:

  • Hoover Robo.com3 RBC090,
  • Philips FC8776/01,

  • iLife V7.

Kolejną przydatną funkcjonalnością jest samodzielne odnajdywanie stacji ładującej i podpięcie się. Oznacza to, że robot jest w stanie posprzątać cały dom pod naszą nieobecność, wystarczy włączyć taki program. Funkcję taką ma duży procent robotów dostępnych na rynku, m.in.:

  • Samsung PowerBot VR9000,
  • iRobot Roomba 980,
  • Hoover Robo.com3 RBC090.

Poza tym roboty odkurzające bez problemu radzą sobie z progami i kablami, a także mogą być wyposażone w wirtualną ścianę, również taką dwufunkcyjną, jak na przykład iRobot Roomba 696. Klasyczna wirtualna ściana pozwala na ustalenie, co ma zostać pominięte przez robota np. miski dla psa, klatki ze zwierzętami, kwiaty, wazony stojące na podłodze, a funkcja HALO uruchamia tryb pierścienia, poza który robot nie ma wstępu.

Porządek to domena robotów

Roboty odkurzające są tworzone przez grono specjalistów, którzy dbają o najmniejsze detale podczas jego pracy. Wybór autonomicznego robota jest więc w 100% bezpieczny dla dzieci i zwierząt, oszczędny w czasie i gwarantuje wygodę. Z testów przeprowadzonych przez producentów wynika, że generalne porządki w domu wymagane są minimum raz na miesiąc. Przy takim trybie sprzątania, każdy dom będzie miejscem, do którego chętnie się wraca.