Marka Xiaomi wszystkim osobom robiącym zakupy w Chinach jest świetnie znana. Posiada również znakomitą renomę, produkując rzeczy wysokiej jakości, w odpowiednio niskich cenach. Na Gearbeście czy AliExpress zdarzyło mi się kupować roboty sprzątające kilkakrotnie, czy to dla znajomych, rodziny, czy też dla siebie. Tym razem zamówiłam Xiaomi Mi Robot Vaccum Cleaner pierwszej generacji dla mamy, ale najpierw postanowiłam sama go przetestować.
Xiaomi Mi Robot Vaccum Cleaner – kilka słów o projekcie autonomicznego odkurzacza
Xiaomi Mi Robot Vaccum Cleaner powstał jako odpowiedź Xiaomi na projekty konkurencji, dając w tej samej cenie większą moc ssania i dłuższy czas działania na jednym ładowaniu. Robota zaprojektował jeden ze start up’ów współpracujących z Xiaomi – Rockrobo, a rozwinięty został przez program Xiaomi Mi Ecosystem.
Xiaomi Mi Robot Vaccum Cleaner 1st Generation – wygląd
Xiaomi w swoich projektach często nawiązuje do jednej z najbardziej uznanych marek pod względem estetyki elektroniki konsumenckiej, czyli Apple. Projekty Xiaomi są minimalistyczne i praktyczne, tak też się dzieje w przypadku recenzowanego przeze mnie robota sprzątającego. Wygląd odkurzacza możecie sprawdzić na poniższych zdjęciach:
Xiaomi Mi Robot – specyfikacja techniczna i cechy specjalne
Przez kilka dni używania odkurzacza zdążyłam się zapoznać z nim zarówno od strony praktycznej, jak i teoretycznej. Mogę powiedzieć tylko, że ma moc i potrafi usuwać najtrudniejsze brudy, radząc sobie na różnych powierzchniach.
Moc ssania
Xiaomi twierdzi, że Xiaomi Mi Robot Vaccum Cleaner potrafi zasysać z mocą 1800 Pa, co naprawdę robi duże wrażenie, w praktyce jednak nie tylko moc ssania odkurzacza się liczy, ale również fakt, że odkurzacz jest w ciągłym ruchu. Dlatego, jeśli nastawiamy się na bardzo dokładne sprzątanie warto wybrać najmocniejszy z trybów odkurzania, czyli Power Mode, oprócz tego mamy do wyboru nieco słabszy Standard Mode oraz najsłabszy Quiet Mode. Najbardziej dogodnym ustawieniem wydaje się oczywiście Standard Mode – odkurzacz nadal robi robotę, a przy tym mocno nie hałasuje. Moc Xiaomi Mi Robot porównałabym do modelu iRobot Roomba 980 lub może bardziej Wam znanego iLife A4.
Pojemnik na brud i filtr
Pojemnik odkurzacza od Xiaomi mieści 0,42 litra brudu oraz został wyposażony we wskaźnik zapełnienia, dzięki czemu zostaniesz powiadomiony o tym, że odkurzacz trzeba opróżnić. Xiaomi Mi Robot posiada spory filtr HEPA, dzięki czemu odkurzacz wchłania nawet najmniejsze cząstki kurzu. Nowy filtr to koszt około 35 zł i warto zamówić dodatkowe wraz z odkurzaczem.
Nawigacja po mieszkaniu
Xiaomi Mi Robot Vaccum Cleaner posiada wiele czujników odpowiadających za jego pracę i nawigację po mieszkaniu. Jest ich około 12, między innymi radar ultrasoniczny, cliff sensor (zapobiega spadaniu odkurzacza z krawędzi, np. ze schodów), żyroskop, akcelerometr oraz 3 procesory, które wspomagają technologię SLAM, czyli jednoczesną lokalizację oraz maping. Oprócz tego robot posiada szybkościomierz, elektroniczny kompas oraz laserowy czujnik odległości. Dzięki zastosowaniu tych wszystkich czujników, odkurzacz inteligentnie mapuje nasze mieszkanie, nie jeżdżąc bez sensu po mieszkaniu, a planując swoją drogę, która jest najbardziej optymalna, co sprawia, że można wręcz go porównywać do modeli premium.
Bateria
W inteligentnym odkurzaczu Xiaomi Mi Robot znajduje się bateria litowo-jonowa o pojemności 5200 mAh, co pozwala na odkurzanie bez przerwy nawet do 2,5 h. Oczywiście czas pracy na baterii zależy od wybranego przez nas profilu odkurzania. Po odkurzaniu robot sam wraca do stacji dokującej.
Co znajduje się w zestawie?
W zestawie nie znajduje się zbyt wiele akcesoriów, oprócz odkurzacza zawiera on instrukcję obsługi, stację dokująca oraz plastikową szczoteczkę do czyszczenia.
Aplikacja Mi Home App
Interakcja z tym robotem sprzątającym byłaby trudna bez aplikacji Mi Home App, gdyż posiada on tylko dwa przyciski na pokrywie. Z aplikacji korzystałam już wcześniej sterując moim oczyszczaczem powietrza Xiaomi Mi Air Purifier. W aplikacji możecie ustawić tryb w jakim odkurzacz ma pracować, godziny w jakich ma pracować, śledzić postęp jego pracy oraz oczywiście włączać go czy wyłączać.
Po kilkudniowym użytkowaniu jestem jak najbardziej za, odkurzacz sprawuje się świetnie i oferuje bardzo dobre parametry, w cenie niższej niż modele o podobnej specyfikacji, a większość z nas zakocha się w jego możliwościach mapowania mieszkania.
0 komentarzy