Roboty odkurzające są obecne na rynku od kilku lat i wciąż zyskują na popularności. Mimo to wielu z nas wciąż nie bardzo ma świadomość, co one dokładnie potrafią. Dzięki nim tradycyjne sprzątanie przechodzi do przeszłości. We współczesnym świecie, gdzie liczy się każda chwila, roboty sprzątające wykonują nasze obowiązki i stają się integralnymi elementami każdego domu. Prognostycy zakładają, że jest to kwestią czasu, aby te sprzęty zagościły na stałe w naszej kulturze. W związku z modą na roboty, obserwujemy, że na rynku dostępna jest ogromna ilość modeli, które można dopasować w zależności od potrzeb, budżetu oraz funkcjonalności. Roboty produkują wielkie firmy elektroniczne, jak również te małe, z Chin.

Jak wybrać robot odkurzający i czym się kierować?

Z pozoru takie same, a jednak inne

Jeśli rozważamy zakup robota odkurzającego to musimy wiedzieć, że rozstrzał pomiędzy poszczególnymi modelami jest wielki, choć mogą wyglądać identycznie nowatorsko. Możemy wybrać praktycznie wszystko, łącznie z producentem: ze Stanów, z Europy lub z Chin, a ceny wahają się od kilkuset złoty do tysięcy. Ostatnimi czasy chińskie sprzęty zalewają rynek i są chętnie wybierane, wiąże się to ze stosunkowo niską ceną oraz podobną funkcjonalnością do liderów branży. Pytanie, jak wypadają one na dłuższą metę. Wykonane z tanich materiałów i podzespołów mogą nie przetrwać lat i tysięcy kilometrów kwadratowych brudnych powierzchni. Kupić tanio, czy zapłacić za rozbudowaną funkcjonalność? Wszystko jest kwestią indywidualnego gustu.

Fenomen popularności robotów odkurzających

Popularność robotów odkurzających wynika z rosnącej świadomości społeczeństwa. Z jednej strony przyczyniają się do tego współczesne media i portale społecznościowe, które przepełnione są filmami instruktażowymi. Również współpraca producentów z blogerami się opłaca, ponieważ po przetestowaniu urządzenia piszą oni liczne recenzje, które stanowią źródło odniesienia dla laików nie będących w temacie tak zaawansowanych technologii. Jeśli zaś dodatkowo piszą o tym też media, wówczas coś musi być na rzeczy, w rozumieniu społeczeństwa. Drugim ważnym czynnikiem są wspomniane już chińskie roboty, które mogą dla wielu stać się początkiem przygody z bezobsługowym urządzeniem. Po przetestowaniu czegoś taniego apetyt użytkownika wzrasta i ma on ochotę wypróbować produkt z wyższej półki.

Jak wybrać robot odkurzający – na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Jeśli już trochę wiemy na temat tych magicznych urządzeń, nadszedł czas na określenie naszych oczekiwań. W końcu jeśli mamy wydać pieniądze, to niech robot odkurzający będzie samodzielny.

Przede wszystkim funkcjonalność powinna iść w parze z wydajnością i opłacalnością, w tym celu konieczne jest oprogramowanie sterujące pracą robota. W pełni autonomiczne urządzenie radzi sobie z progami, kablami, wystającymi elementami oraz odkurza dokładnie pod szafkami i na krawędziach ścian.

Algorytm robota odkurzającego działa tak, że robot zwalnia przed meblami i skutecznie sprząta. Twarde podłoże i odkurzanie dywanów krótkowłosych, czy wykładzin nie stanowi żadnego problemu.

  •  Dobre roboty są wyposażone w czujniki zderzaka i wysokości, dzięki nim robot nie obija ścian i nie spadnie ze schodów.
  • Ważne jest, aby posiadał możliwość ustawienia harmonogramu sprzątania. Pozwala to zaprogramować urządzenie tak, aby włączało się o konkretnej godzinie i po skończeniu pracy, wracało do stacji ładującej, a także sprzątało jedno pomieszczenie za drugim.
  • Konieczna jest do tego funkcja samodzielnego odnajdywanie stacji ładującej i podpięcie się. Jedyny kontakt z człowiekiem jest tylko wtedy, gdy trzeba opróżnić pojemnik ze śmieciami.
  • Od strony mocno praktycznej zwróćmy uwagę na szczotki w robocie. Te gumowe nie będą zaplątać się w kable oraz są dość łatwe w czyszczeniu. Dużą zaletą jest też fakt, że zdecydowanie rzadziej wciągają kable, sznurówki i inne materiałowe elementy, niż tradycyjne szczotki.
  • Kolejną bardzo ważną kwestią jest moc akumulatora, ten właściwy zapewnia pracę przynajmniej przez godzinę, a także posiada filtry HEPA, które zatrzymują kurz, pyłki i alergeny.
  • Aby robot odkurzający ułatwia nam życie, potrzebna jest również łaczność z wi-fi i możliwość korzystania z aplikacji mobilnej, ponieważ nie potrzeba wtedy tradycyjnego pilota.
  • Mocno przydatna okazuje się też funkcja dirty detect, czyli wykrywanie silniejszych zabrudzeń, dzięki czemu robot wie, że musi włożyć więcej wysiłku i przejechać kilkakrotnie dany obszar. Roboty odkurzające tworzą też własne mapy powierzchni za pomocą kamer i czujników, zamontowanych na nich.
  • Innowatorską funkcjonalnością jest dwufunkcyjna wirtualna ściana, która wyznacza obszar, jaki ma zostać pominięty przez robota odkurzającego. Sprawdza się to np. gdy mamy zwierzęta w klatkach lub miski z jedzeniem, piciem dla psa, doniczki z kwiatami na ziemi, rzeźby i zależy nam, aby robot zgrabnie je ominął. Kolejnym dodatkiem są wirtualne latarnie, które wysyłają sygnał do stacji dokującej. Jeśli pomieszczenie jest czyste, wówczas robot odkurzający może je opuścić.

W robotach jest przyszłość

Na początku, gdy roboty odkurzające pojawiały się na sklepowych półkach, ludzie byli pełni sceptycyzmu. Dlaczego mają inwestować w maszynę, skoro to oni sprzątali od wieków? Największym problemem był brak zrozumienia technologii. Jak można zauważyć na użytkownikach tych sprzętów, przede wszystkim zyskujemy czas. Roboty są na tyle dokładne, że generalne porządki możemy robić raz na miesiąc albo nawet rzadziej. Dodatkowo cały szereg przydatnych funkcji, sprawia, że korzystanie z robota odkurzającego praktycznie nie wymaga naszego zaangażowania, a to jak na razie największe osiągnięcie.